nauticalis (nauticalis) wrote,
nauticalis
nauticalis

Brizas ten ir šen, arba Kregždutės, kregždutės...

-Mama, o iš kur žinoti, ar lis, ar saulė švies? - klausia kregždžiukas mamos.
-O tu pažiūrėk į žmones apačioje: jei jie į mus pažiūrėję bambėdami traukia skėčius, tai ir mums ženklas, kad į lizdus metas grįžti, nes lis...


Brizas - tai toks dukart per parą pastovią kryptį keičiantis vėjas: dieną pučia į krantą, o naktį - į jūrą. Jo veikimo mechanizmas aiškinamas paprastai: dieną saulutė prišildo paviršių, kuomet žemė įkaista greičiau, todėl oras nuo jos kyla aukštyn, o jo vietą užima šaltesnis oras, atslinkęs iš jūros. Naktį gi jūra atšąla lėčiau už žemę, todėl ji “garuoja“, o šaltas oras dabar nuo žemės jau slenka į jūrą. Šis slinkimas ir yra vėjas, vadinamas brizu - dieniniu arba naktiniu.

Aiškinimas aiškinimu, bet jį nesunku prisiminti, bent jau man, kuomet žinau, kuomet kuris vėjas į kurią pusę pučia. Nes kitąkart bandai logiškai palyginimais sumąstyti, kad, antai, akmuo gerai laiko šilumą, todėl gal ir pakrantė ilgiau vėsta, o va užvirinto vandens puodelis gana greitai nugaruoja - ir tiek žinių. Tada pradedi dvejoti, tai į kur tas vėjas kuomet pučia???

Žinau, kad ir vėl juoksitės dėl mano paprastai kokio nors linksmo ir nelabai logiško paaiškinimo, kaip aš tokį dalyką prisimenu - bet svarbiausia, kad įsiminti lengva, o susipainioti po to neturėtumėt.

Tai va: kaitistai, žinomi dar kaip jėgos aitvarų entuziastai, besiturškiantys su savo oro pūslėmis ir lentutėmis priekrantėse, to nedaro iš esmės tik dviem atvejais: kuomet tamsu, o navigacinių šviesų nėra kur pasikabinti, ir kuomet vėjas pučia nuo kranto į jūrą, mat gali nutįsti šiuos linksmai bekrykštaujančius vargšelius kur į gilumą labai greitai ir nespėjus susigriebti, iš kur taip paprastai prieš vėją jau nebepareisi, net jei ir rykliai pasturgalio neapgrauš.

Kai tą žinai, tai čia kaip su tomis kregždėmis aukščiau: taigi laksto kaitistai dienomis, mat jiems brizas, jei nepermušamas stipresnio vėjo, juk pučia į krantą. O naktimis tai jie parpia galveles ant lentučių pasidėję, nuo koto nusivarę ir iš patirtos laimės seilei tekant gražius sapnus sapnuodami - gal apie ant nugaros pakibusią marių mergelę, o gal apie rytdienos šviežią brizą ir dar smagesnį pasiskraidymą...

Išvada paprasta: kaitistai - tai reiškia, kad brizas pučia į krantą dieną. O naktį - tai viskas atvirkščiai. Argi ne taip?

O po to galiu jau aiškinti ir brizo mechanizmą, kaip ten vanduo lėčiau įšyla ir lėčiau atšąla, o vėjo masės taip ir slankioja nuo kranto į jūrą ir atgalios...
Tags: aitvarai, brizas, patarimai, punks ain't dead yet, richard branson, sirenos su undinėmis
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments